Çerezler hizmetlerimizi sunmamıza yardımcı olur. Hizmetlerimizi kullanarak, çerezleri ayarlamayı kabul etmiş sayılırsınız.

Işığı açın – Karamsarlığı kapatın

Duşta, zindelik kaynağı olarak LED aydınlatması

Tropikal bir geziye ne dersiniz? Banyonuzda renkli aydınlatmalı, örn yeşil renkte duvar yüzeyleri ile yağmur duşunun keyfini yaşayın. Veya yeni bir güne merhaba demek için, sabahları parlak güneş ışığına mı ihtiyacınız var? Öyleyse, LED aydınlatmanızın kademesiz renk regülatörünü beyaza ayarlayın. Geçen uzun bir günün ardından, sıcak duş altında yumuşak kırmızı ve turuncu renk tonlarıyla rahatlayabilirsiniz.

Duş alırken daha fazla ışık olması için, duş aksesuarlarınızda aydınlatılmış nişler veya duvarlarda, tavanlarda veya köşelerde ışık hatları kullanabilirsiniz. Banyonun geri kalan kısmını ise, spa alanına dönüştürün: Endirekt LED aydınlatma, küvetinizde havada asılı durma duygusu yaratır ve kemer ayağı aydınlatması, banyonun daha büyük görünmesini sağlar.

Tüm LIPROTEC ürünleri, IP65 koruma sınıfı uyarınca su püskürtmelerine karşı korumalıdır ve bu nedenle, ıslak mekanlarda kullanım için idealdir. PLAN alanımızda, duşta hangi ürünleri kullanabileceğinizi görebilirsiniz. Orada, teknik bilgileri ve uygulama alanlarını bir bakışta sunan, tüm ürünlerin bir listesini bulacaksınız.

Bir bakışta:

 • Duş için su geçirmez LED şeritleri (IP65 / IP67)
 • Duş aksesuarları için raf olarak aydınlatmalı nişler
 • Canlandırıcı veya zindeleştirici: LED'lerinizi, o anki ruh halinize bağlı olarak kademesiz ayarlayın
 • Duş, banyo ve ayna aydınlatmasında merkezi kontrol
 • Tak ve Kullan takma sistemi veya profesyonel derleme
Talepler mi? Karşılandı!

Banyoda ve duşta ışık

Islak mekanlar için kurallar

Banyo odası, bir ıslak mekandır. Aydınlatma planlanırken bazı belli koruyucu önlemler alınmalıdır. Banyo için bunlar, DIN VDE 0100 standardı kısım 701'de belirtilmiştir.

Bu standart, üç koruma alanı arasında ayırım yapar:

Alan 0

Banyo ve duş teknesinin iç kısmını kapsar. Kablolama tesisatını da içeren LIPROTEC aydınlatma sistemi, duvar veya tavan alanında kullanılır. Bu nedenle, ıslak odalar için Alan 0 düzenlemesinin, LIPROTEC sistemi kullanıldığında dikkate alınması gerekmez.

Alan 1

Banyo veya duş teknesinin etrafındaki dikey yüzeyler ile veya duş teknesi yoksa, asılı konumdaki duş başlığına 120 cm mesafedeki dikey yüzeylerl ie (örneğin bir kılavuz çubuğunda) sınırlandırılmıştır.
Her iki durumda da sınırlama, zemin seviyesinden 225 cm yüksekliğe kadar geçerlidir. Duş başlığı veya su çıkışı eğer 225 cm'lik yatay hattan yüksekse, bu yükseklik, bir sınırlama olarak alınmalıdır.

Alan 2

Alan 1'e, 60 cm derinlikte birleşir. 1 ve 2 numaralı alanlardaki ışık armatürleri, minimum IP64 koruma sınıfı (her yönden sıçrayan suya karşı koruma) uyumlu olmalıdır. Örneğin su masajı için su püskürtme delikleri vasıtasıyla su jeti kullanma olanağı varsa, minimum IP65 koruma sınıfı (her yönden su jetine karşı koruma) uyumlu olmalıdır. LED şeritlerimiz, minimum IP65 koruma sınıfı uyumludur.

Akım kaynakları (ör. güç kaynağı), 1 ve 2 numaralı alanların dışında yerleşik bulunmalıdır.

Duşta ışık mı? - Problem değil!

Schlüter-LIPROTEC ile duşta bile LED banyo aydınlatması kurabilirsiniz. Hem üst bölgede bir ışık çerçevesi olanaklıdır hem de duvara gömülmüş nişler LED şeritleriyle donatılabilir.
 • Schlüter®-LIPROTEC-LLPM

  Schlüter-LIPROTEC-LLPM, esnek ve tam yalıtımlı LED hortumlardan ve alüminyum veya paslanmaz çelikten üretilmiş trapez boşluklu bir sabitleme kanadı olan profillere sahip homojen ışık dağıtan LED modülleridir.

  Ürüne git
 • Schlüter®-LIPROTEC-LLPE

  Schlüter-LIPROTEC-LLPE, esnek ve tam yalıtımlı LED borulardan ve eloksal kaplama alüminyumdan üretilmiş U formlu oluklu profile sahip homojen ışık dağıtan LED modülleridir.  LED modül ile birlikte duvar köşelerinde bir vurgu aydınlatması gerçekleştirilebilir. Bu, dikey olarak duştaki iç ve dış köşeler için geçerlidir.

  Ürüne git
 • Schlüter®-LIPROTEC-LLP

  Schlüter-LIPROTEC-LLP, esnek ve tamamen sızdırmaz LED borularından ve alüminyumdan üretilmiş U formlu oluklu profile sahip homojen ışık dağıtan LED modülleridir.

  Ürüne git
 • Schlüter®-LIPROTEC-LL

  Duvar kaplamalarındaki nişleri, rafları ve yapı elemanlarını vurgulamak için kullanılan, eloksal kaplama alüminyumdan üretilmiş yüksek kaliteli bir taşıyıcı profildir.

  Profile git
 • Schlüter®-LIPROTEC-LLE

  Schlüter-LIPROTEC-LLE, eloksal veya beyaz kaplama alüminyumdan üretilmiş yüksek kaliteli bir taşıyıcı profildir ve çeşitli Schlüter-LIPROTEC-ES LED şeritlerini kabul eder. Profil ile, duvar köşelerinde bir vurgu aydınlatması gerçekleştirilebilir.

  Profile git
 • Schlüter®-LIPROTEC-WS/-WSQ

  Aydınlatma amacı ile duvar alanlarına uygulanabilmesi için, eloksal kaplama alüminyumdan üretilmiş bir taşıyıcı profildir.

  Profile git
 • Schlüter®-LIPROTEC-WSK

  Aydınlatma amacı ile duvar alanlarına uygulanabilmesi için, eloksal kaplama alüminyumdan üretilmiş bir taşıyıcı profildir.

  Profile git
Ayrıntılı bilgiler

LIPROTEC broşürünü indir

PDF formatında broşür