Çerezler hizmetlerimizi sunmamıza yardımcı olur. Hizmetlerimizi kullanarak, çerezleri ayarlamayı kabul etmiş sayılırsınız.

Işık renkleri ortaya çıkarır

Renk, daha doğrusu renk derecesi ışığın etkisini belirlemektedir. Işık bize stres de verebilir, rahatlık da. Örneğin sıcak beyaz bir atmosfer bize huzur verir. Naturel beyaz ise insanı canlandırır. Gün ışığı atmosferi, biyolojik açıdan önem arz eden mavi boyutu içerir ve insana huzur vermektedir. Araştırmalara göre 17.000 Kelvin' e ulaşan mavimsi ışık, insanı canlandırıp göz ve baş ağrılarını engellemektedir.

Doğal gün ışığı dinamik bir yapıya sahiptir. Güneşin doğuşundan batışına kadar, aydınlatma gücünü ve renk derecesini değiştirmektedir.

Gün ışığı, atmosferin içerdiği bütün renkleri içinde barındırsa da, çoğu suni ışıklandırmalara kıyasla yüksek bir mavi oranına sahiptir. Ampul ve çoğu enerji tasarrufu lambalarda ise yoğun sarı ve kırmızı oranı mevcuttur. Akıllı ışık tasarımları, doğal gün ışığının dinamiğini ve renk zenginliğini taklit etmektedir. Schlüter-LIPROTEC sistemi de öyle. LIPROTEC, renk derecesini ayarlayarak dinamik bir aydınlatma sağlar ve böylece insanların bireysel ihtiyaçlarına cevap verebilmektedir. Sadece ışık.

Yararlı bir bilgi:

Doğal gün ışığı binlerce Lux gücündedir. Ancak çok daha düşük aydınlatma gücü de (500-1500 Lux) biyolojik etkiye sahiptir. Burada renk derecesi, merkezi bir rol üstlenmektedir ve gün ışığına benzemesi esas alınmaktadır. Farklı renk dereceleri, aydınlatma karışımına bağlıdır. Bunun sonucunda insanı etkileyen farklı ışık atmosferleri oluşmaktadır. Mavi oranı fazla olan ışık, sirkadiyen açısından sıcak beyaz ışık renklerinden daha etkilidir.

Soru ve cevaplar

 • Odaları en sevdiğim renklerle aydınlatmam mümkün müdür?

  Renkli LED'leri kumanda eden alıcımız önceden programlanmış 8 renkten birini seçme imkanı sunmaktadır. Buradaki renk tonları, ışık ve renklerin insana verdiği biyolojik etki doğrultusunda ayarlanmıştır.

   En sevdiğiniz rengi de bir renk akışı üzerinden zamansal veya sürekli şekilde ayarlamanız mümkündür. Bu gibi bir bireysel programlar, buton üzerinden gerçekleştirilmektedir.

 • Renkli bir ışık oyunu tasarlayabilir miyim?

  Renkli LED şeritleri için hazırladığımız kumandayla, önceden programlanmış renk değişimleri ayarlanabilmektedir. Tek bir tuşla hangi rengi istediğinize karar verebilirsiniz.

 • Sistem renk derecemi hafızasında tutuyor mu, yoksa her seferinde yeniden ayarlanması mı gerekir?

  Beyaz LED'lerin renk derecesini kumanda eden alıcımız, 4 sabit renk derecesini kaydetme imkanı sağlamaktadır. Her bir renk derecesi isteğe göre değiştirilip, süresiz olarak kaydedilebilmektedir.

Tüm soruları göster