Çerezler hizmetlerimizi sunmamıza yardımcı olur. Hizmetlerimizi kullanarak, çerezleri ayarlamayı kabul etmiş sayılırsınız.

Işık mekanı oluşturur

Mimarinin dördüncü boyutu ışıktır. Mekanları ışıkla tasarlama imkanları gittikçe artmakta ve - Schlüter-Systems sayesinde - kolaylaşmaktadır.

Işık bir şiirdir. Bir mekana yerleşmek ve kendinizi iyi hissetmek için ışık, büyük önem arz etmektedir. Işıkla belirli bir atmosfer elde edebilir, mekanı daha büyük gösterip mekanın belirli noktalarına vurgu yapabilir, karanlık köşeleri ortadan kaldırabilirsiniz.

 Bir odayı doğru aydınlatmak için, arka fon ışığı çok önemlidir. Çalışma, okuma veya yemek pişirme yeri için spot ışıklar gerekir. Asma aydınlatmalar ise, bir yandan dengeli ışık verirken, diğer yandan gölge oluşturmaktadır. Bu nedenle, genellikle başka aydınlatma teknikleriyle tamamlanmak ister.

Duvar aydınlatmaları ise yumuşak bir ışık verir ve arka fon kullanımı için idealdir. Işığı tavana veren aydınlatmalar ise, çok hoş bir atmosfer sağlamaktadır. Bir mekanın her zaman farklı farklı aydınlatma sistemleri olmalıdır.

Soru ve cevaplar

 • Duş ve banyo küvetinin etrafında lambaların asla kullanılmaması gerektiği doğru mudur?

  Cereyanla su elementinin bir araya geldiği bütün mekanlarda, çok özel güvenlik tedbirleri gerekmektedir. Küvet ve duş ve lavabo yakınlarında IP64 (püskürtme suyuna karşı koruma) normuna uygun aydınlatmalar kullanılmalıdır. Örneğin masaj kanallarının bulunduğu tazyikli su durumlarında IP65 (tazyikli suya karşı koruma) normuna uyulmalıdır. Buradaki güvenlik tipi elektronik malzemelerin (örneğin aydınlatma ve kurulum malzemeleri) farklı çevre koşullarına bağlı uyumluluğunu tanımlamaktadır.

  LIPROTEC sistemi bütün talepleri yerine getirmektedir. Bizim LED şeritlerimiz, IP65 normuyla uyumludur. Dolayısıyla LED şeritleri ve profiller, banyo ve LED teknolojisini ilgilendiren ıslak mekanlarda da sorunsuz şekilde kullanılabilmektedir. Yalnız güç kaynağı, alıcı ve butonlar 1. ve 2. aydınlatma bölgesinin dışında konumlandırılmalıdır.

   

 • Işık profilleri konusunda görüşülecek doğru kişi kimdir? Elektrikçi mi sermaik ustası mı?

   

  Seramik piyasasının öncüsü ve LIPROTEC ışık profillerini geliştiren şirket olarak çok kolay döşenebilen bir aydınlatma sistemi oluşturduk. Schlüter-LIPROTEC, seramik ustaları için çok kolay döşenebilen bir LED sistemidir. Burada, seramik profiliyle ilgili olarak piyasanın öncüsü olan şirketimiz yüksek kaliteli alüminyum profilleri sunmaktadır. Ama tabii ki evde yapılması gereken 240 V'luk bağlantıyı, elektrikçinin yapması gerekir! Öneri: Örneğin taban kenarları ve duvar elementlerinin aydınlatılması için kullanılan özel başlangıç setleri, amatörler ve Schlüter-LIPROTEC'i denemek isteyenler için idealdir.

 • Renkli bir ışık oyunu tasarlayabilir miyim?

  Renkli LED şeritleri için hazırladığımız kumandayla, önceden programlanmış renk değişimleri ayarlanabilmektedir. Tek bir tuşla hangi rengi istediğinize karar verebilirsiniz.

Tüm soruları göster