Çerezler hizmetlerimizi sunmamıza yardımcı olur. Hizmetlerimizi kullanarak, çerezleri ayarlamayı kabul etmiş sayılırsınız.

Işık keyif verir

Biraz daha ışık sayesinde daha çok enerji ve daha fazla mutluluk mu? Gerçek şu ki; ışık, ağ tabakası üzerinden beynimize ulaşır ve buradan hormon trafiğine karışır. Bedenimiz az ışık alırsa, mutluluk elçisi olan Serotonin hormonunu daha az salgılamaktadır.

 Mutluluk ve keyfimizi bildiren bir elçidir bu! Güneşsiz mevsimler bedenimizdeki Melatonin üretimini arttırır. Bu da doğal bir uyku hapı etkisi taşımaktadır. Sayısız araştırmaların da gösterdiği gibi, iyi bir ışık mutluluk ve odaklanma yetilerimizi olumlu etkilemektedir.

Konu mutluluk ve performans ise, ışık büyük önem arz etmektedir. Dolayısıyla doktor, psikolog ve iç mimarların sürekli ışık almamızı tavsiye etmeleri de anlaşılmaktadır. Işık, evimizde veya iş yerimizde bizi canlandırıp, performansımızı arttıracak ve rahatlatıp dinlendirecek şekilde tasarlanmalıdır.

Soru ve cevaplar

  • Belirli ışık renklerinin insanı dinamik veya yorgun yapabileceği doğru mu?

    Az ışık insanı yorar. Beyaz gün ışığı canlandırır.

    Gün ışığı biyolojik açıdan etkili olan mavi alanı içerir ve insanlar bunu genelde severler. Araştırmalara göre mavi ışık canlandırır, göz ve baş ağrılarını azaltır. Sıcak beyaz ışık atmosferi ise bizi rahatlatır.

    Schlüter'e ait LED'ler farklı ışık renklerinde tedarik edilmektedir. Bakınız "Kaç renk arasında seçim yapabilirim?"

Tüm soruları göster