Çerezler hizmetlerimizi sunmamıza yardımcı olur. Hizmetlerimizi kullanarak, çerezleri ayarlamayı kabul etmiş sayılırsınız.

Soru ve cevaplar

 • Dekor çerçevelerinin uzunluk ölçüleri nedir?

  Dekoratif çerçeve seti, etkileyici LED aydınlatması ile 118,5 x 93,5 cm formatında zarif çerçeveler oluşturmak için ihtiyacınız olan her şeyi içerir. Dekoratif çerçeve, aynaları veya 6 mm kalınlığa kadar dekoratif elemanları ve azami ağırlığı 16 kilogramı tutmak için uygundur.

 • Planlama sürecinde butonun pozisyonunu dikkate almam gerekiyor mu?

  Buton (Verici) bir telsiz sinyali üzerinden, alıcıyı kumanda etmektedir. Verici, Alıcının pozisyonuna göre 50 m'ye kadar uzak mesafede durabilir. Sabitleme işlemleri için delme çalışmaları gerekmemektedir. Özel tutkallı bir bant, butonun isteğe göre sabitlenmesini sağlamaktadır.

 • Sistem renk derecemi hafızasında tutuyor mu, yoksa her seferinde yeniden ayarlanması mı gerekir?

  Beyaz LED'lerin renk derecesini kumanda eden alıcımız, 4 sabit renk derecesini kaydetme imkanı sağlamaktadır. Her bir renk derecesi isteğe göre değiştirilip, süresiz olarak kaydedilebilmektedir.

 • Odaları en sevdiğim renklerle aydınlatmam mümkün müdür?

  Renkli LED'leri kumanda eden alıcımız önceden programlanmış 8 renkten birini seçme imkanı sunmaktadır. Buradaki renk tonları, ışık ve renklerin insana verdiği biyolojik etki doğrultusunda ayarlanmıştır.

   En sevdiğiniz rengi de bir renk akışı üzerinden zamansal veya sürekli şekilde ayarlamanız mümkündür. Bu gibi bir bireysel programlar, buton üzerinden gerçekleştirilmektedir.

 • Renkli bir ışık oyunu tasarlayabilir miyim?

  Renkli LED şeritleri için hazırladığımız kumandayla, önceden programlanmış renk değişimleri ayarlanabilmektedir. Tek bir tuşla hangi rengi istediğinize karar verebilirsiniz.

 • Belirli ışık renklerinin insanı dinamik veya yorgun yapabileceği doğru mu?

  Az ışık insanı yorar. Beyaz gün ışığı canlandırır.

  Gün ışığı biyolojik açıdan etkili olan mavi alanı içerir ve insanlar bunu genelde severler. Araştırmalara göre mavi ışık canlandırır, göz ve baş ağrılarını azaltır. Sıcak beyaz ışık atmosferi ise bizi rahatlatır.

  Schlüter'e ait LED'ler farklı ışık renklerinde tedarik edilmektedir. Bakınız "Kaç renk arasında seçim yapabilirim?"

 • Duş ve banyo küvetinin etrafında lambaların asla kullanılmaması gerektiği doğru mudur?

  Cereyanla su elementinin bir araya geldiği bütün mekanlarda, çok özel güvenlik tedbirleri gerekmektedir. Küvet ve duş ve lavabo yakınlarında IP64 (püskürtme suyuna karşı koruma) normuna uygun aydınlatmalar kullanılmalıdır. Örneğin masaj kanallarının bulunduğu tazyikli su durumlarında IP65 (tazyikli suya karşı koruma) normuna uyulmalıdır. Buradaki güvenlik tipi elektronik malzemelerin (örneğin aydınlatma ve kurulum malzemeleri) farklı çevre koşullarına bağlı uyumluluğunu tanımlamaktadır.

  LIPROTEC sistemi bütün talepleri yerine getirmektedir. Bizim LED şeritlerimiz, IP65 normuyla uyumludur. Dolayısıyla LED şeritleri ve profiller, banyo ve LED teknolojisini ilgilendiren ıslak mekanlarda da sorunsuz şekilde kullanılabilmektedir. Yalnız güç kaynağı, alıcı ve butonlar 1. ve 2. aydınlatma bölgesinin dışında konumlandırılmalıdır.

   

 • Işık profilleri konusunda görüşülecek doğru kişi kimdir? Elektrikçi mi sermaik ustası mı?

   

  Seramik piyasasının öncüsü ve LIPROTEC ışık profillerini geliştiren şirket olarak çok kolay döşenebilen bir aydınlatma sistemi oluşturduk. Schlüter-LIPROTEC, seramik ustaları için çok kolay döşenebilen bir LED sistemidir. Burada, seramik profiliyle ilgili olarak piyasanın öncüsü olan şirketimiz yüksek kaliteli alüminyum profilleri sunmaktadır. Ama tabii ki evde yapılması gereken 240 V'luk bağlantıyı, elektrikçinin yapması gerekir! Öneri: Örneğin taban kenarları ve duvar elementlerinin aydınlatılması için kullanılan özel başlangıç setleri, amatörler ve Schlüter-LIPROTEC'i denemek isteyenler için idealdir.

 • Bu ışık makyaj esnasında rahatsız etmez mi?

  Profesyonel makyaj aynaları, genelde LED ışıklarıyla desteklenmektedir. LED şeritleriyle naturel beyaz ile aydınlatılan bu makyaj aynaları, hedef odaklı aydınlatmalarından dolayı idealdir. Yani makyaj esnasında profesyonel ışık istiyorsanız, naturel beyaz rengini denemenizi öneririz.

   

   

 • Bir LED diyotu yandığında ne yapmalıyım?

  LED diyotları çok az bakım gerektirmektedir. Aynı zamanda çok tasarruflu ve etkilidirler. Bizim LED markası ürünlerimiz 30.000 ile 40.000 saat arasında dayanıklılık arz etmektedir.

  Günlük 3 saatlik bir ortalama kullanımda bu 36 yıla tekabül etmektedir. LIPROTEC profiller,i aynı zamanda bu şeritleri profili sökmeden değiştirilebilecek şekilde hazırlanmıştır.

 • Schlüter®-LIPROTEC ancak seramikle birlikte mi döşenebilmektedir?

  Gerek dekor parçaları, bordür, resim veya aynalara vurgu yapmak isteyin, gerekse sade bir bölge oluşturun veya endirekt bir ışık isteyin ...Schlüter-LIPROTEC, mükemmel şekilde seramikle uyum göstermektedir. Çok farklı duvar kaplamalarıyla da kullanılabilir.

 • Güzel bir beyaz ışık veren LED'ler var mıdır; genelde çok mavimsi bir havası oluyor bunların?

  LED renk dereceleri, yeni teknoloji sayesinde evlerde de kullanılacak hale geldi. LED'ler belirli bir kaplama sayesinde artık hoş bir sıcak ışık da verebilmektedir.

  Bütün LED'ler uygun bir kumanda tekniğiyle dimmer özelliğine sahip olmaktadır.

 • LIPROTEC'i kurabilmek için özel bilgiye sahip olmam gerekiyor mu?

  LIPROTEC profilleri, Schlüter-Schiene'yi döşeyebilen herkes tarafından uygulanabilir. LED'ler için kısaca montaj kılavuzunu okuyun yeter. Dönüştürücünün elektrik ağına bağlanması ise elektrikçinin işidir.

 • Bu aydınlatmalar tazyikli ve püskürtme suyuna karşı dayanıklı mıdır?

  LIPROTEC, ıslak mekanlarda elektrikle ilgili olarak talep edilen bütün güvenlik emarelerini yerine getirmektedir. LED şeritlerimiz IP65 normuyla uyumludur. LED şeritleri ve profilleri, banyo ve çevresel nem durumu LED teknolojisini etkileyebilecek diğer mekanlarda kullanılabilmektedir.

   

 • Duvar alanlarını hangi malzemelerle donatabilirim?

  Duvar alanlarımızla ayna, cam, dekor plakası (örneğin ahşap dekor veya resimler) ve alçıpanlar kullanılabilmektedir.

 • Kablo bağlantısı işleri için elektrikçi gerekir mi?

  Kablo işleri için de size gereken bütün teçhizatı veriyoruz. Çok pratik: kablo uzunluğu önceden ayarlanmış, Schlüter-KERDI- BOARD montaj modülleri. İki kısımlı Schlüter-LTZKK2010 kablo kanalını çekebilirsiniz. Kablolar kolayca önden kanala verilir. Seramik ustası da, seramikleri döşerken kablo girişlerini LED şeritlerine verir. LED şeritlerinin birbirine yapıştırılması, alıcının bağlanması ve güç kaynağının ikincil (24V) bağlantıları da seramik ustası tarafından yapılabilir.

  Avantaj: hiçbir usta diğerini beklemek zorunda değildir. Güç kaynağının elektrik ağına bağlanması ise, elektrikçinin işidir.

   

 • Bu sistemi farklı butonlarla birlikte kullanabilir miyim?

  Schlüter-LIPROTEC ,önceden programlanmış senaryoları olan bir kumandaya sahiptir. Bu nedenle sistemle uyumlu olan butonlar ve alıcılar kullanılmalıdır. Örneğin "değişimli buton işlevi" gibi akıllı bağlantı işlemleri de mümkündür.

 • Kaç renk arasında seçim yapabilirim?

  Schlüter-LIPROTEC'in sunduğu modern LED ışığı teknolojisiyle, doğru ışığı yakalama imkanları sonsuzdur.

  2 sabit beyaz ışık tipi (sıcak beyaz ve naturel beyaz), kademesiz varyasyonlu beyaz ışık (3.000-7.000 Kelvin) ve renkli ışık arasında 16 milyona yakın renk tonları arasında seçim yapabilirsiniz.

 • Schlüter'in LED'leri neden çok dayanıklıdır?

  Bizim LED şeritlerimiz döküm veya plastik kılıf kaplıdır ve böylece dış etkenlere karşı korunaklıdır.

 • Schlüter-LIPROTEC çevre dostu bir sistem midir?

  Evet, LED'ler zehirli cıva içermez ve diğer ışık malzemelerine kıyasla yüzde 90 daha az enerji tüketir.

 • Led ışık kapağı nedir ve ne işe yarar?

  Schlüter-LIPROTEC, iki farklı Led ışık kapağını içine alarak, farklı ışık efektleri üretebilmektedir. İzleyici, Led ışık kapağına önden bakarsa 'direkt aydınlatma'dan bahsederiz.

   Endirekt ışık için, Schlüter-LIPROTEC-VBD Led ışık kapağı, önden bakışta 3 mm'lik ilave bir ışık şeridi arz etmektedir. Buradaki ışık şeridi, Led ışık kapağındaki ışık miktarı azaltıldığı için gözü almamaktadır.

  "Endirekt ışıklandırma" genelde bitişikte duran bir duvar tabakası üzerinden gerçekleştirilmektedir. İzleyici, endirekt olarak ışık sahasına bakmamaktadır.

  Böylelikle, iki farklı Led ışık kapağı sistemiyle, aynı bağlantı profili için farklı ışık efektleri elde edilebilmektedir. Led ışık kapağının montajı ise çok kolay: klips, o kadar!"

 • LED'ler sanki noel ağacı havası veriyor. Dengeli bir ışıklandırmaya nasıl ulaşabiliriz?

  Schlüter-LIPROTEC-ES, Schlüter ışık profilleri içerisinde kullanılan, yüksek kaliteli özel LED'lerdir. Bizim taleplerimize özel hazırlanan bu LED şeritleri, LED noktaları arasında çok kısa bir mesafe arz etmektedir.

  Profil, Led ışık kapağı ve LED şeritlerinin uyumu homojen bir ışık dağılımı temin etmektedir. Böylece, bir ışıklar halkasına benzeme ihtimali kalmamaktadır.

Ayrıntılı bilgiler

LIPROTEC broşürünü indir

PDF formatında broşür