Web sitemizde size en iyi deneyimi yaşatabilmek için çerezleri kullanıyoruz. Eğer ayarlarınızı değiştirmeden devam ederseniz, Schlüter web sitesindeki çerezlerin tamamını almaktan mutlu olacağınızı garanti ederiz. Yine de bu ayarı istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

DIN-normu? Mevcut.

Banyo ve benzeri alanlarda ışık

 

ıslak mekan için geçerli kurallar

Banyo ıslak bir mekandır. Işık planlamasında bazı kurallar dikkate alınmalıdır.Banyo için DIN VDE 010 Bölüm 701 normları geçerlidir. Bu norm 3 koruma bölgesi tanımlamaktadır.

Bölge 0

Banyo ve duş küvetinin iç mekanını belirlemektedir. LIPROTEC aydınlatma sistemi, kablo hatlarıyla birlikte duvar ve tavan kısmında kullanılmaktadır. Dolayısıyla Bölge 0 LIPROTEC sistemlerinde dikkate alınmak zorunda değildir.

Bölge 1

Banyo veya duş küvetinin etrafındaki dikey alanlarla kısıtlıdır; duş küveti olmadığında ise, duş başlığının sabit durumdaki (örneğin ayarlama çubuğu) 120 cm çapındaki dikey alan ile kısıtlıdır. Her iki durumda da kısıtlama, hazır zeminden 225 cm yüksekliğe kadar geçerlidir. Duşun başlığı 225 cm yüksekliğin yatay çizgisinin üzerinde kalıyor ise işbu yükseklik sınır olarak tanınmalıdır.

Bölge 2

60 cm altında Bölge 1 ile aynıdır. Bölge 1 ve 2'de aydınlatmalar en azından IP54 güvenliğine sahip olmalıdır (her yönden gelen püskürtme suyuna karşı koruma). Örneğin masaj için kullanılan su kanallarından çıkan tazyikli su olasılığında, en azından IP65 normuna uyulmalıdır (her yönden gelen tazyikli su). Bizim LED şeritlerimiz IP65 normuna sahiptir.